Üsküp’ten Mekke’ye pedal çeviren ikilinin yeni durağı Bursa

Bin kilometrelik bir pedal çevirme macerasıyla Bursa’ya gelmeyi başaran ikili, şehrin simgelerinden olan Ulu Cami ve diğer tarihi mekanları ziyaret ettiler.

Hac vazifelerini yerine getirmek isteyen Qamuran Hirda ve Adem Aljic, Üsküp’ten bisikletle yola çıktılar. 57 yaşındaki Hirda ve 60 yaşındaki Aljic, “Skopje to Mekkah 2024” adını verdikleri bu yolculukla kutsal topraklara doğru ilerlediler. Bursa’ya varışlarının ardından Ulu Cami’de namaz kılan ve şehirde bir gece konaklayan ikili, akrabaları ve arkadaşlarıyla buluştuktan sonra tekrar yola çıktılar. Mekke’ye ulaşmayı hedefleyen ikili, yol boyunca tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etmeyi planlıyorlardı. Ancak Ortadoğu’daki savaşlar nedeniyle Gaziantep’ten uçağa binme kararı aldılar.

Qamuran Hirda, Üsküp’ten Mekke’ye gitme fikrinin aniden aklına geldiğini ve bu uzun yolculuğa karar verdiğini belirtti. Bisiklet sporuyla uğraştığını ve daha önce de 2 kez Çanakkale’ye bin kilometrelik bir yolculuk yaptığını söyledi. Hirda, 1 Nisan’da Üsküp’ten yola çıktığını ve bugün 10. günlerini Yeşil Bursa’da geçirdiklerini dile getirdi. Bin kilometreyi geride bıraktıklarını ve 3 bin kilometrelik bir yolculuklarının daha olduğunu ifade etti. Ramazan ayında oruç tuttuklarını ve ilk başta zorlandıklarını ancak niyetlerinin sağlam olduğu için her şeyin yolunda gittiğini belirtti. Hirda, yolculukları boyunca Adem Aljic’in kendisine destek olduğunu ve umarım Mekke’ye beraber varacaklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x