TÜGVA binasına saldırı davasında 20 yıl hapis kararı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) binasına el yapımı bomba ile saldırı düzenlediği iddiasıyla yargılanan Besra Yalçın’a 3 ayrı suçtan 20 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

DHA’da yer alan habere göre, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Besra Yalçın ve taraf avukatları katıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliği “suçtan zarar gören” sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, 21 Nisan 2022 günü saat 05.55 sıralarında TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliğinde patlama meydana geldiği belirtildi. Olay yerini gösteren kameraların incelenmesi neticesinde saat 05.40 sıralarında Şakir Zümre Caddesi üzerinden gelen, yüzü kapalı olan çarşaflı şüphelinin vakfın önünde 10 saniye bekledikten sonra olay yerine bir cisim bırakıp ayrıldığı tespit edildiği anlatıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan ilk incelemede patlamaya neden olan cismin, el yapımı, zaman ayarlı, boru tipi bomba olduğu anlaşıldığı kaydedildi. Şüphelinin eylemi gerçekleştirdikten sonra Cengiz Topel Caddesi önünden İETT otobüsüne bindiği, Halkalı’da Çamlık Parkı içerisinde bulunan iki çöp kovasına üzerinde bulunan kıyafetleri attığı, kıyafetler üzerindeki kriminal inceleme yaptırıldığı, geniş çaplı kamera çalışmaları sonucunda şüpheli Besra Yalçın’ın eylemi gerçekleştirdiği tespit edildiği ifade edildi. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olduğu tespit edilen şüpheli Yalçın’ın, 26 Nisan 2022 yakalandığı anlatıldı.

‘TKEP/L ÜYESİ, DURAN KALKAN’IN TALİMATINI DİNLEDİ’ İDDİASI

İddianamede, PKK yöneticilerinden Duran Kalkan’ın açıklamalarını eylem talimatı olarak gören örgütlerin birleşerek Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni (HBDH) kurdukları, TÜGVA temsilciliğine yapılan eylemi de bu hareket tarafından üstlenildiği iddia edildi. Şüpheli Besra Yalçın’ın ise Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist (TKEP/L) üyesi olduğu, bu örgütün de HBDH çatısı altında olduğu ileri sürüldü.

İddianamede, patlama sonrasında TÜGVA binasında 45 bin lira malzeme ve tamirattan kaynaklı zarar ortaya çıktığı belirtilerek şüpheli Besra Yalçın’ın “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Mala Zarar Verme, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme, Korku, Kaygı veya Panik Yaratabilecek Tarzda Patlayıcı Madde Kullanma” suçlarından 23 yıl 9 aydan 60 yıla kadar hapsi istendi.

Kararını açıklayan mahkeme, Besra Yalçın hakkında 3 ayrı suçtan 20 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

SUÇLAMALARI REDDETMİŞTİ: OLAY GÜNÜ ABLAMIN EVİNDEYDİM

Davanın ilk duruşmasında savunma yapan sanık Yalçın, üzerine atılı suçlamaları kabul etmezken Tuzla’da yaşadığını, aynı mahallede oturan diyaliz hastası yaşlı bir kadına bakarak geçimini sağladığını belirtmişti.

İçerisinde talimatların bulunduğu flaş belleğin kendisine ait olmadığını söyleyen Yalçın, TKEP/L (Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist) ile bir bağlantısının bulunmadığını ve örgüt talimatıyla bir işlem yapmadığını söyledi. Sanık, geçmişte hakkında adli bir soruşturma bulunmadığını, olay günü ablasının evinde olduğunu da ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x