İran’da tutuklu Mohammadi başörtüsünü reddetti, hastaneye sevk edilmedi

İran’da tutuklu bulunan Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin ailesi, başörtüsü giymeyi reddettiği için Mohammadi’nin hastaneye sevkine izin verilmediğini açıkladı.

Başkent Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutulan 51 yaşındaki Mohammadi’nin bir kalp sorunu nedeniyle hastanede tedavi görmesi gerektiği aktarıldı. Yazılı bir açıklama yapan Mohammadi’nin ailesi, “Cezaevi yönetimi, tutukluların hastaneye sevk edilmesi için başörtüsü takmalarının zorunlu olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

‘ACİLEN ANJİYO OLMASI GEREKİYOR’

Ailesi, Narges Mohammadi’nin hayatının risk altında olduğunu belirtirken Tahran’daki yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

Instagram hesabından bir açıklama yapan ailesi, cezaevi yönetiminin başörtüsü olmadan revire gitmesine bile izin vermemesinin ardından cezaevine giden bir sağlık ekibinin ekokardiyogram yaptığını, bunun sonucunda iki damarının ciddi ölçüde tıkalı olduğunun tespit edildiğini aktardı. Mohammadi’nin acilen anjiyo olması gerektiğini belirten ailesi, “Zorla başörtüsü giydirmeye çalışmalarına karşı çıkıyor. İki gündür cezaevinde bir grup kadın, onun hastaneye götürülmesi için aralıksız protesto yapıyor” ifadelerini kullandı.

EMİNİ’NİN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN BAŞÖRTÜSÜ TAKMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

İnsan hakları örgütü Front Line Defenders’a göre, Narges Mohammadi birden fazla suçtan 12 yıl hüküm giymiş durumda.

Eylül 2022’de Jîna Mahsa Emin’nin başörtüsü giymediği gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar sırasında Mohammadi bir daha hiçbir koşul altında başörtüsü takmayacağını açıklamıştı.

İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nden kısa bir süre sonra tüm ülkede kadınların başlarını örtmesi zorunlu hale gelmişti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x