Endonezya’da sosyal medyadan satış yapmak yasaklandı

Endonezya’da sosyal medya platformları üzerinden satış yapmanın yasaklandığı açıklandı. Yasak kararını, Endonezya Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Endonezya Ticaret Bakanı Hasan, başkent Cakarta’da düzenlediği basın toplantısında, sosyal medya platformlarında satış yapılmasını yasakladıklarını ve söz konusu düzenlemeye uyulması için bir hafta süre tanındığını söyledi. Hükümetin yüz yüze satış yapan işletmeleri korumayı hedeflediğini kaydeden Hasan, bu kararla ‘adil ve dürüst rekabeti’ sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

YASAK KARARI EN FAZLA TİKTOK’U ETKİLEYECEK

Bakan Hasan, 25 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sosyal medya ve e-ticaretin birbirinden ayrılarak kişisel bilgilerin ticari amaçlarla kullanılmasının önlenmesi gerektiğini kaydetmişti. Endonezya’da sosyal medya platformlarında satış yapılmasının yasaklanmasının en fazla TikTok’u etkilemesinin beklendiği kaydedildi.

TikTok’un 125 milyonu Endonezya’da olmak üzere Güneydoğu Asya’da aylık 325 milyon aktif kullanıcısının bulunduğu belirtiliyor. Tech in Asia’ya konuşan TikTok Endonezya’nın bir sözcüsü ise söz konusu düzenlemenin platformdaki 6 milyondan fazla kişinin geçim kaynağını etkileyeceğini ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x