Miçotakis’ten yangın felaketiyle ilgili çirkin ima

Yunanistan Başbakan Kiryakos Miçotakis, ülkedeki yangın felaketlerine ilişkin tepki çeken bir imada bulundu. Miçotakis, herhangi bir kanıt sunmadan Meriç’teki yangından göçmenlerin sorumlu olabileceğini söyledi.

Parlamentoda konuşan Miçotakis, “Sebeplerin insan yapımı olduğu neredeyse kesin. Ayrıca bu yangının ülkemize giriş yapan yasadışı göçmenler tarafından sıklıkla kullanılan güzergahlarda başladığı da neredeyse kesin. İhmal mi yoksa kasıt mı olduğunu bilmiyoruz.” dedi.

Yunan Başbakan’ın sözlerine tepki gösteren ana muhalefet partisi SYRIZA, “Şimdi de göçmenleri günah keçisi seçti.” açıklamasında bulundu.

Yunan basını, uzmanları ve kamuoyu, haftalardır devam eden yangınlara yeterli müdahalenin yapılamadığını, operasyonel çok hata yapıldığını kaydederek hükümeti eleştiriyor.

MİÇOTAKİS PEKİ NEDEN GÖÇMENLERİ İŞARET ETTİ?

Yunanistan’da iki haftadır orman yangınları devam ediyor. Evros bölgesinde de iki köy arasında mahsur kalan 25 kişilik göçmen grubu kurtarılmıştı.

Her yıl binlerce göçmen ve mültecinin Avrupa’ya geçiş yaptığı popüler noktalardan Evros’taki orman yangını, en az 20 kişinin ölümüne, evlerin ve geçim kaynaklarının tahrip olmasına neden oldu.

Yangında, ölenlerin biri hariç hepsinin Türkiye’den geçerek ormanda polisten kaçan göçmenler olduğu belirtilmişti.

Miçotakis’in hoş olmayan bir imayla ve kanıt ortaya koymadan göçmenleri işaret etmesinin sebebi bu olay.

YUNAN SPİKERİN IRKÇI SÖZLERİ

Yine geçtiğimiz günlerde Yunan spiker Alexandras Douvara, yangınlarda hayatını kaybeden göçmenlerle ilgili olarak, “Hoş olan tek şey, kömürleşerek ölen 18 göçmen dışında başka insanların yasını tutmamış olmamızdır.” demişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x